Beboerinformation om renoveringsprojekt i afdeling 46

Renoveringsprojektet er godkendt af beboerne på et ekstraordinært afdelingsmøde, den 26. januar 2026.

Her på siden samler vi relevant information og materiale om projektet.

Frem mod 2027 skal hele projektet beskrives i detaljer og entreprenøropgaven skal i udbud. Herefter går arbejdet i gang.

Når vi kender den endelige tidsplan bliver den naturligvis delt med beboerne.


 

Information om renoveringsprojektet

NYE BADEVÆRELSER
De fleste badeværelser er originale badeværelser tilbage fra 1964. Nu får de alle et tiltrængt løft, og vådrumssikringen bringes op til dagens standard.

FUGER OMKRING VINDUER UDSKIFTES
Fugerne omkring vinduerne er generelt i dårlig stand og slipper flere steder karmen. Utætte fuger kan give fugtproblemer og trækgener indenfor. En udskiftning af fuger vil derfor bidrage til et bedre indeklima, og der vil i mindre grad opleves træk fra vinduerne om vinteren, eller når det blæser.

KLOAK
Kloakken er vurderet til at skulle renoveres. Det forventes, at op mod 80 % af kloakken kan renses og strømpefores, 15 % renses for rust, inden den kan strømpefores og blot 5 % skal opgraves og udskiftes.

STRENGREGULERINGSVENTILER SKIFTES
Varmeanlæggets såkaldte strenreguleringsventiler udskiftes, så varmen bliver bedre fordelt mellem alle lejemål.

SOLPANELER PÅ VASKERIER
Der opsættes solpaneler på de fire vaskerier, da det er blevet vurderet til at være en god forretning for afdelingen og et bæredygtigt valg. Tagenes bæreevne skal efterprøves, og der skal ansøges om byggetilladelse.

AFLØB (FALDSTAMMER) UDSKIFTES
Afløbene i bygningerne er i dårlig stand med tæringer og utætheder og vurderes udskiftningsparate.

BRUGSVANDSINSTALLATIONER UDSKIFTES
De eksisterende brugsvandsinstallationer er i rigtig dårlig stand og vurderes udskiftningsparate. Der er problemer med utætheder og vandskader, og rør er fyldt med aflejringer og tæringer. Brugsvandsinstallationen i badeværelserne er desuden uhensigtsmæssigt placeret i badeområdet, og det anbefales at ændre placeringen i forbindelse med udskiftning. Dimensionering af nye afløb og stigestrenge vil blive tilpasset, så der efter renoveringen vil være kapacitet til at tilslutte vaskemaskiner.

De omfattende renoveringsarbejder – særligt renoveringen af badeværelserne – kan ikke undgå at føre til en række gener for beboerne, mens arbejdet står på. I renoveringsperioden vil der som udgangspunkt blive opsat personlige toilet-/badevogne nede foran opgangen. Beboere med særlige behov vil blive tilbudt en samtale med AAB’s beboerkoordinator.

Er man dårligt gående kan det være en hjælp at få et tørkloset installeret i boligen. I særlige tilfælde kan der tilbydes midlertidig genhusning i en anden bolig i afdelingen, mens arbejdet pågår i ens egen bolig.

Badeværelsesudvalg


Vil du med i badeværelsesudvalget, når vi skal beslutte, hvordan de nye badeværelser skal indrettes? Så skriv til Karina Dalgas på mail: kad@aab.dk – så vender hun tilbage til dig, når udvalget skal i arbejde.

 

Kontakt


Har du generelle spørgsmål om renoveringsprojektet, så skriv til AAB Byggeri & Vedligehold på mail: byg-ve@aab.dk