Arbejdsmiljøkoordinering i AAB


Boligforeningen AAB har altid fokus på arbejdsmiljø på de byggepladser, hvor foreningen er bygherre. Som den første almene boligforening i københavnsområdet har AAB derfor udarbejdet et paradigme for, hvordan vi vil have entreprenørerne til at sikre et godt og sikkert arbejdsmiljø på byggepladsen i forbindelse med vores byggesager.

 

Under opførelsen vil en tilsvarende koordinator sørge for, at arbejdsmiljøet bliver gennemtænkt ved indretningen af byggepladsen og under arbejdets udførelse.

F.eks. stiller AAB særlige krav til skiltningen og kommunikationen på vores byggepladser, hvis der er håndværkere på pladsen, der ikke taler dansk. På samme måde stiller AAB krav til, at håndværkerne gennemgår et kursus i, hvordan de håndterer beboere.

AAB har to uddannede arbejdsmiljøkoordinatorer, Pernille Løj og Gert Panton, der begge arbejder som projektledere i administrationens byggeafdeling, og foreningen kan derfor trække på egne ressourcer i arbejdsmiljøspørgsmål.

Du kan læse mere om arbejdsmiljøkoordineringen på hjemmesiden for byggeproces og arbejdsmiljø